ARTIST 2014 LINEUP

  • 3rd Eye 4tet: McPherson, Waits, Burton, Hurt
  • Abraxas
  • Angelika Niescier
  • Antoine Roney Trio featuring Kojo
  • Aruan Ortiz Orbiting Quartet
  • Ben Goldberg’s Unfold Ordinary Mind
  • Ben Holmes Quartet
  • Ben Wendel Quartet
  • Big Chief Donald Harrison & Congo Square Nation
  • Big Yuki
  • Blue Cranes
  • Bobby Previte’s TERMINALS feat. John Medeski, Nels Cline & So Percussion
  • Burnt Sugar Arkestra Review featuring Melvin Van Peebles/Rebellum/Steely Dan songbook conducted by Vernon Reid
  • Ches Smith Trio
  • Chris Lightcap & Bigmouth
  • Chris Morrissey Quartet
  • Craig Handy
  • Darcy James Argue’s Secret Society
  • Dawn of Midi
  • Don Byron’s Six Musician Group
  • Elliott Sharp’s Orchestra Carbon
  • Endangered Blood
  • Erik Friedlander’s Bonebridge
  • EYEBONE w/ Nels Cline and Jim Black
  • Freedom Party DJ Herbert Holler
  • Gary Bartz Quartet & Friends
  • Gizmo w/ special guest Casey Benjamin
  • Gregoire Maret With Terri Lyne Carrington
  • Gretchen Parlato
  • Helado Negro
  • Henry Threadgill’s “Ensemble Double-Up” In Remembrance of Lawrence Butch Morris
  • Howard Johnson & Gravity
  • Hypnotic Brass Ensemble
  • Jacob Fred Jazz Odyssey
  • James Brandon Lewis
  • Jamie Baum Septet +
  • Jason Moran
  • Jazz Passengers
  • Jeff “Tain” Watts & Lionel Loueke
  • Jon Irabagon Trio
  • Keren Ann
  • Kris Bowers
  • Lakecia Benjamin & Soul Squad
  • Marc Cary’s Focus Trio
  • Marc Ribot’s Ceramic Dog w/ Mary Halvorson
  • Mark Guiliana’s Beat Music
  • Mark Helias Open Loose
  • Mary Halvorson Septet
  • Matt Ulery’s Loom
  • Matt Wilson, Ted Nash, Jesse Lewis
  • Matthew Shipp Trio
  • Meklit
  • Melissa Aldana & Crash Trio
  • Michele Rosewoman’s New Yor-Uba
  • Miles Okazaki Quartet
  • Morgan James
  • Mostly Other People Do The Killing
  • Mother Falcon
  • Nat Baldwin
  • Nate Wooley’s Seven Storey Mountain
  • NEXT Collective
  • Nir Felder
  • No BS! Brass
  • Now vs Now
  • Otis Brown III f. Special Guests
  • Peter Brötzmann
  • Ralph Alessi Baida Quartet
  • Raul Midon
  • Ravi Coltrane
  • Rene Marie
  • Revive Big Band
  • Robert Glasper
  • Roman Diaz & Midnight Rumba
  • Roomful of Teeth
  • Round Robin Duets
  • Roy Hargrove Quintet
  • Rudy Royston 303
  • Sharel Cassity Quintet
  • Slavic Soul Party! plays Ellington: the Far East Suite
  • Somi
  • Sylvie Courvoisier – Mark Feldman Duo
  • Takuya Kuroda
  • Ted Poor Quartet
  • The Jeff Ballard Trio w/ Lionel Loueke and Miguel Zenon
  • Theo Croker
  • Thiefs
  • TILLERY featuring Rebecca Martin, Gretchen Parlato and Becca Stevens
  • Tim Berne Snakeoil
  • Tongues in Trees
  • Tony Malaby’s Tamarindo
  • Trio Feral
  • Wallace Roney Orchestra
  • Wicked Knee
  • Zee Avi