Adam O'Farril's Stranger Days

Adam O'Farril's Stranger Days

Andy Milne

Andy Milne

Arturo O'Farrill

Arturo O'Farrill

Ben Goldberg

Ben Goldberg

Blackstring

Blackstring

Chico Freeman

Chico Freeman

Darcy James Argue

Darcy James Argue

Adam Rudolph

Adam Rudolph

Amina Caludine Myers

Amina Caludine Myers

Amirtha Kidambi's Elder Ones

Amirtha Kidambi's Elder Ones

Becca Stevens

Becca Stevens

Ben Wendel

Ben Wendel

Brian Drye

Brian Drye

Criss Cross (Weiss, Weber, McCaslin)

Criss Cross (Weiss, Weber, McCaslin)

Battle Trance

Battle Trance

Ben Allison

Ben Allison

Thomas Morgan & Bill Frisell

Thomas Morgan & Bill Frisell

Brooklyn Raga Massive

Brooklyn Raga Massive

Daniel Freedman

Daniel Freedman

- 2017 Artist LINEUP -

Aaron Goldberg and Leon Parker
Adam O'Farrill's Stranger Days
Adam Rudolph's Moving Pictures Octet
Amina Claudine Myers
Amirtha Kidambi's Elder Ones
Andrew Cyrille (Artist-in-residence)
Andy Milne & The Seasons of Being
Arturo O’Farrill Octet
Battle Trance
Becca Stevens Trio
Ben Allison & Think Free
Ben Goldberg's Invisible Guy
Ben Wendel Seasons Band
Bill Frisell / Thomas Morgan Duo
Black Rock Coalition's Get Down Revue
BRM Coltrane Raga Tribute
Claudia Acuna's The Chilean Connection
Craig Harris’ Breathe
Criss Cross - The Music of Monk and Bill Evans w/ Florian Weber, Donny McCaslin, and Dan Weiss
Daniel Freedman
Darcy James Argue's Secret Society
Dave Douglas High Risk with Shigeto
David Murray Big Band
Daymé Arocena
Deva Mahal
Donny McCaslin Group
Earth Wind and Brown featuring Butcher Brown and Nigel Hall
Edmar Castaneda World Ensemble
Fleurine and the Boys From Brazil
Harold López-Nussa
Hazmat Modine & Alash Ensemble
Jaimeo Brown Transcendence
Jakob Bro / Thomas Morgan / Joey Baron
Jason Moran & The Bandwagon Plays Monk
Jim Black’s MALAMUTE
John Hébert’s Rambling Confessions
Justin Brown NYEUSI
Kandace Springs
Kendrick Scott Oracle
Killiam Shakespeare
Kneebody
Kris Davis’ Duopoly
Madison McFerrin
Marc Ribot & The Young Philadelphians
Mary Halvorson Octet
Melissa Aldana
Michael Leonhart Orchestra
Nate Smith +kinfolk
Nik Bärtsch's Mobile
Nir Felder Trio
Omer Avital
Peter Bernstein's Monk Trio
Pharoah Sanders
Quantic Live
Ralph Peterson and Aggregate Prime
Ravi Coltrane / David Virelles Duo
Roy Nathanson & Arturo O’Farrill
Russell Gunn's Ethnomusicology
Sam Amidon
Samora Pinderhughes: The Transformations Suite
Scott Tixier with special guest Tony Tixier
Shabaka & The Ancestors
Somi
Songs of Freedom w/ Dee Dee Bridgewater, Theo Bleckmann, Alicia Olatuja and Music Director Ulysses Owens Jr
Spanish Harlem Orchestra
Steven Bernstein's Universal Melody Brass Band
TALIBAM! HARD VIBE featuring Matt Nelson & Ron Stabinsky
Terri Lyne Carrington & Social Science
The Chico Freeman Plus+tet
Tigue
Tomasz Stanko NY Quartet (w/ David Virelles, Reuben Rogers, Gerald Cleaver)
Tomeka Reid
Uri Caine Trio
Vinicius Cantuaria Quintet
William Parker / Cooper Moore / Hamid Drake / Rob Brown Quartet
Zig-Zag Trio with Will Calhoun, Vernon Reid, and Melvin Gibbs


SEE LINEUPS FROM PAST YEARS