<<< ----   Back to Schedule


New School Tishman Auditorium 63 Fifth Avenue NYC
7:00pm         Craig Harris' Breathe
8:20pm         Andrew Cyrille / Bill McHenry Duo
9:40pm         Songs of Freedom w/ Dee Dee Bridgewater, Theo Bleckmann, Alicia Olatuja and Music Director Ulysses Owens Jr
11:00pm       Jason Moran & The Bandwagon play Monk

New School 12th Street Auditorium 66 West 12th Street NYC
6:40pm         Amina Claudine Myers solo
8:00pm         Spanish Harlem Orchestra
9:20pm         Melissa Aldana
10:40pm       David Murray & Class Struggle featuring Mingus Murray
12:00am       William Parker, Cooper Moore, Hamid Drake, Rob Brown Quartet

New School 5th Floor Theater 55 West 13th Street NYC
7:20pm          Brian Drye's Bizingas featuring Hank Roberts
8:40pm          Andy Milne & The Seasons of Being
10:00pm        Uri Caine Trio
11:20pm        Jim Black’s MALAMUTE
12:40am        TBA

New School Glass Box Theater 55 West 13th Street NYC
6:40pm          Jonathan Finlayson & Sicilian Defense
8:00pm          Nate Smith + Kinfolk
9:20pm          Tigue
10:40pm        Mike Reed's Flesh & Bone
12:00am        Samora Pinderhughes: The Transformations Suite

(Le) Poisson Rouge 158 Bleecker Street NYC
6:20pm          Daymé Arocena
7:40pm          Dave Douglas & High Risk with Shigeto
9:00pm          Donny McCaslin Group

SOBs 204 Varick Street NYC
7:00pm          BRM Coltrane Raga Tribute
8:20pm          Earth Wind and Brown featuring Butcher Brown and Nigel Hall
9:40pm          Vinicius Cantuaria Quintet
11:00pm        Steven Bernstein's Universal Melody Brass Band
12:20am        Zig Zag Trio

Subculture 45 Bleecker St NYC
6:00pm          Fleurine featuring Boys from Brazil
7:20pm          Darcy James Argue's Secret Society
8:40pm          Jacob Garchik's Ye Olde
10:00pm       Somi
11:20pm       Kneebody
12:40am       Battle Trance

Bowery Ballroom (Revive Music stage) 6 Delancey Street NYC
6:00pm         Doors Open (Karriem Riggins DJs between sets all night)
7:00pm         Killiam Shakespeare
8:20pm         Kandace Springs
9:40pm         Isaiah Sharkey
11:00pm       Marcus Strickland's Twi-Life
12:20am       Chris Dave & The Drumhedz

The Bitter End 147 Bleecker Street NYC
6:40pm         TBA
8:00pm         Hazmat Modine & Alash Ensemble
9:20pm         Omer Avital
10:40pm       Nir Felder
12:00am       Big Yuki
1:20am         TBA

Zinc Bar 82 West 3rd Street NYC
6:20pm          Rachel Z & Omar Hakim
7:40pm          Aaron Goldberg Trio featuring Leon Parker
9:00pm          Peter Bernstein Monk Trio
10:20pm        Chico Freeman Plus+tet
11:40pm        Roy Nathanson & Arturo O’Farrill
1:00am          JC Hopkins Biggish Band

Bowery Electric 327 Bowery NYC
7:00pm         Yonatan Gat plays Dvořák's American Quartet
8:20pm         The Westerlies
9:40pm         House of Waters
11:00pm       SFD (Colin Stetson, Greg Fox, Trevor Dunn)

The Django at Roxy Hotel (New York Hot Jazz stage) 2 6th Ave NYC
6:40 PM         Terry Waldo - Storyville
7:40 PM         Eddie Barbash Band
9:00 PM         Nicki Parrott Duo
10:20 PM       Gunhild Carling Band
11:40 PM       Sammy Miller & The Congregation
1:00 AM         The Ladybugs - Disney Show

Nublu 151 Avenue C
7:20pm         TBA
8:40pm         TBA
10:00pm       Kendrick Scott Oracle
11:20pm       Jason Lindner Now vs Now
12:40am       TBA
2:00am         Ilhan Ersahin's Istanbul Sessions