Screen Shot 2016-12-01 at 1.33.01 AM.png

<<< ----   Back to Schedule


New School Tishman Auditorium (ECM stage) 63 Fifth Avenue NYC
6:00pm          Tomasz Stanko NY Quartet
7:20pm          Jakob Bro / Thomas Morgan / Joey Baron
8:40pm          Ravi Coltrane / David Virelles Duo
10:00pm        Bill Frisell / Thomas Morgan Duo
11:20pm        Nik Bärtsch's Mobile

New School 12th Street Auditorium 66 West 12th Street NYC
6:20pm          Joe Fonda Quintet
7:40pm         Ralph Peterson & Aggregate Prime
9:00pm         Becca Stevens Trio w/ special guest Michael League +more
10:20pm       Andrew Cyrille & Haitian Fascination
11:40pm       Florian Weber's CrissCross

New School 5th Floor Theater 55 West 13th Street NYC
7:00pm         Mary Halvorson Octet
8:20pm         Ben Goldberg's Invisible Guy
9:40pm         Edmar Castaneda World Ensemble
11:00pm       Chris Lightcap's Superette
12:20am       TALIBAM! HARD VIBE featuring Matt Nelson & Ron Stabinsky

New School Glass Box Theater 55 West 13th Street NYC
6:40pm          John Hébert’s Rambling Confessions
8:00pm         Amirtha Kidambi's Elder Ones
9:20pm         Adam O'Farrill's Stranger Days
10:40pm       Ben Allison's Think Free
12:00am       Ben Wendel Seasons Band

(Le) Poisson Rouge 158 Bleecker Street NYC
6:20pm         Michael Leonhart Orchestra
7:40pm         Shabaka & The Ancestors
9:00pm         Quantic Live

SOBs 204 Varick Street NYC
6:40pm         Jaimeo Brown Transcendence
8:00pm         Black Rock Coalition's Get Down Revue
9:20pm         Terri Lyne Carrington & Social Science
10:40pm       Marc Ribot Young Philadelphians

Subculture  45 Bleecker St NYC
6:00pm         Peter Evans Quintet
7:20pm         Kris Davis Duopoly
8:40pm         Adam Rudolph's Moving Pictures Octet
10:00pm       Harold López-Nussa
11:20pm       Arturo O’Farrill Afro Latin Jazz Ensemble
12:40am       Chano Dominguez

The Bitter End  147 Bleecker Street NYC
6:00pm         Emile Parisien & Vincent Peirani
7:20pm         Raphael Imbert "Music Is My Home"
8:40pm         Daniel Freedman
10:00pm       Imany
11:20pm       Piers Faccini
12:40am       Papanosh

Zinc Bar  82 West 3rd Street NYC
6:20pm         Scott Tixier with special guest Tony Tixier
7:40pm         Claudia Acuna's The Chilean Connection
9:00pm         The Baylor Project featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
10:20pm       OUT OF RA: The George Burton Quintet
11:40pm       OUT OF RA: AfroHORN Superband
1:00am         Braxton Cook

Bowery Electric  327 Bowery NYC
7:00pm         BLACKSTRING
8:20pm         LaFrae Sci & Sonic Black
9:40pm         Justin Brown NYEUSI
11:00pm      Avram Fefer's "Rivers on Mars"

The Django at Roxy Hotel (Hot Jazz stage)  2 6th Ave NYC
6:40pm        Sullivan Fortner
7:40pm        Anouman
9:00pm        Ghost Train Orchestra
10:20pm      Peter & Will Anderson Quintet Plays the Dorseys
11:40pm      Glenn Crytzer's Savoy Seven
1:00am         Julien Labro Quartet

Nublu (Revive Music stage)  151 Avenue C
6:00pm         Doors Open (Karriem Riggins DJs between sets all night)
7:00pm         Stem Sounds
8:20pm         CatotheBand
9:40pm         Marcus Gilmore's Actions Speak
11:00pm       Deva Mahal
12:20am       Brandee Younger
1:40am         Russell Gunn's Ethnomusicology